Stavební kolečka i zahradní kolečka můžou být někdy jedno a totéž, ovšem ideální je zvolit si na zahradu a na náročnější práce takové provedení, které je uzpůsobené určitým nárokům. Při práci na zahradě tedy můžete používat poněkud jiná kolečka, než při stavbě či rekonstrukci. Jaké můžou být ty zásadní rozdíly?

kol1

Lehké provedení

U stavebních koleček je charakteristická pevná konstrukce, která musí zvládat i dosti těžké náklady, důležité je také, aby byla dostatečně pevná a povrchově odolná korba ke kolečkům. Ovšem zahradní kolečka, ta již můžou být vyrobena z poněkud lehčích materiálů a výjimku netvoří ani korby z plastů, hliníku či dalších lehkých materiálů. Pokud byste tato kolečka použili při stavbě a převážení tvrdého a drolivého materiálu, mohlo by po čase dojít k deformacím, trhlinám i závažnějším porušením.

Zvýšená korba

Zahradní kolečka jsou mnohdy zvýšená, protože v nich jsou převáženy také takové materiály, jako je seno, tráva a některé sypké hmoty, které nedosahují takové váhy, kupříkladu rašelina. Tohle kolečko zvládne samozřejmě také převážení hlíny, která již má určitou hmotnost, na stavební suť jsou je však nevhodné. Zvýšená korba má tu hlavní výhodu, že pojme mnohem větší objemy, vy si můžete zvolit buďto provedení s jednolitou zvýšenou korbou nebo takové rámy ke kolečkům, které umožňují dodatečnou nástavbu.

Náhradní díly

Liší se samozřejmě také náhradní díly ke kolečkům, které si budete vybírat podle typu. Některé jsou stejné, jiné poněkud rozdílné. Třeba právě zmiňované nástavby na korbu se u stavebních koleček většinou nepoužívají. Kola ke kolečkům pak můžou být buďto celolitá, tvrdá, nebo se může jednat o měkké provedení, kdy je kolo nahuštěno. Další důležitou součástí jsou rukojeti ke kolečkům. U těch zahradních nejsou někdy ani nutné a bývají součástí konstrukce, zatímco u stavebních by měly být nezbytností a disponovat dobrou ergonomií.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s